dynie warzywnik

Własny warzywnik. Ile to może kosztować? Czy opłaca się uprawiać własne warzywa? Ile to pracy?

Kwiecień to miesiąc pierwszego siewu warzyw. Jak tylko pogoda zrobi się przyjazna, ogrodnicy wezmą się za uprawę własnych warzyw. Smak i jakość tych własnych jest nieoceniona. Jeżeli wciąż masz wątpliwości czy zrobić sobie własny warzywnik, to ten wpis jest dla Ciebie. Dowiesz się z jakim nakładem pracy i pieniędzy się to wiąże oraz co zyskasz […]

Czytaj więcej

Pieluchy wielorazowe vs jednorazowe. Porównanie i koszty

Już sporo wpisów powstało na ten temat, mniej lub bardziej szczegółowych. Jednakże trudno o dokładne zestawienia rzeczywiście poniesionych kosztów. Dużo osób przedstawia hipotetyczne obliczenia, nie wynikające z ich osobistych doświadczeń. Przedstawię moje zestawienie kosztów związanych z pieluchowaniem obu dzieci, oparte na faktach. 

Czytaj więcej

Pączki na Tłusty Czwartek. Kupić czy zrobić samodzielnie?  

Karnawał to okres, w którym ludzie lubią porozpieszczać się różnymi kalorycznymi przekąskami: chruścikami, oponkami, pączkami i innymi. Rozpusta osiąga swoje apogeum w Tłusty Czwartek. Wszyscy objadają się pączkami, przechwalając się kto zjadł więcej. Postanowiłam sprawdzić jak to wygląda od strony finansowej. Ile kosztują pączki, ile na nie wydamy i czy warto upiec je samodzielnie.

Czytaj więcej

Jak zaoszczędzić w kuchni? 10 konkretnych rad jak wydawać mniej na jedzenie plus przykłady.

Jak usłyszałam, że dzienna stawka żywieniowa w więzieniu to 4 zł za osobę, to zaczęłam kombinować jak tu można by się zmieścić w takiej kwocie. 4 złote dziennie, czyli 120 zł miesięcznie na żywność dla jednej osoby. Znam mnóstwo sposobów na oszczędne gotowanie, a zakupy spożywcze stanowią lwią część naszego budżetu, więc warto spróbować.

Czytaj więcej

Karmienie piersią jest drogie. Karmienie piersią VS mleko modyfikowane – porównanie kosztów.

Jestem absolutnym zwolennikiem naturalnego karmienia piersią, ale nie zawsze tak było. Jeszcze jako nastolatka uważałam, że to jest ohydne, nieprzyjemne, niszczy piersi i ja na pewno nie będę tak karmić. Gdy nieco spoważniałam i zaczęłam się zastanawiać nad powiększeniem rodziny doszłam do wniosku, że spróbuję karmić piersią ale wezmę ze sobą do szpitala mleko modyfikowane […]

Czytaj więcej

Ile kosztuje poród? Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka

Mimo, że poród stanowi malutki ułamek czasu z całego naszego życia to jednak zmywa sen z powiek wszystkich przyszłych mam. Czym bliżej rozwiązania, tym większy strach jak to będzie. Z kolejną ciążą chyba wcale nie jest łatwiej, przynajmniej nie dla mnie. Nieśmiało zastanawiamy się z mężem nad trzecim dzieckiem. Jednak jak tylko pomyślę o tym, […]

Czytaj więcej

Ile kosztuje ciąża: ubrania, kosmetyki, akcesoria i inne

Tylko nie myśl tak jak ja, że skoro masz kilka obszerniejszych bluzek to obędzie się bez kupowania ubrań ciążowych. Za to pewnie jak i ja z przerażeniem myślisz o tym co się stanie z Twoim ciałem, o tych okropnych, czerwonych rozstępach, które przecież już nigdy nie znikną. Trzeba więc zrobić wszystko żeby im zapobiec. Dodatkowe […]

Czytaj więcej

Koszty ciąży: opieka medyczna. Ile kosztuje ciąża prywatnie i na NFZ

Ja nie byłam w tym temacie ani zbytnio oszczędna, ani sprytna, ale chętnie podzielę się informacjami odnośnie moich wydatków na opiekę medyczną. Wiem, że niektórzy poszukują tego rodzaju informacji. Korzystałam z prywatnych usług ginekologa. Przedstawię ile kosztowały mnie wizyty, ile ich było, jakie badania zlecał mi lekarz i ile mnie kosztowały.

Czytaj więcej