Tort. Zrobić czy kupić? Ile kosztuje i ile pracy wymaga?

Zrobiłam tort na urodziny męża. Nie brałam w ogóle pod uwagę, żeby go kupić. Od jakiegoś czasu robię je samodzielnie. Pieczenie sprawia mi dużo frajdy. Taki własnoręcznie przygotowany tort, albo inne smakołyki świetnie zastępują prezent. Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym nie sprawdziła ile kosztuje zrobienie tortu w domu, a ile kupienie gotowego.

Przepis

Tort zrobiłam z przepisu na kostkę alpejską, jest to ulubione ciasto męża. Przepis pochodzi ze strony Kwestia Smaku, ale dużo w nim modyfikowałam. Na pewno nie dodawałam alkoholu, zrobiłam dwa biszkopty, żeby był przekładaniec tak jak na zdjęciach i nasączyłam je mocną herbatą, użyłam mniej śmietany itd.

Ile kosztował mnie tort?

Poniżej w tabeli prezentuje koszty jakie poniosłam:

SkładnikIlośćKoszt zł
Razem24,47
Jajka6 szt.2,4
Mąka65 g0,09
Cukier100 g0,27
Kakao75 g1,78
Herbata1 szt. + szklanka wody, zagotowanie0,15
Powidła śliwkowemiałam własne0
Masa krówkowa400 g3,99
Masło200 g3,67
Bezyzrobiłam swoje, 310 g3,55
Śmietana2*330 ml5,78
Cukier puder20 g0,07
Cytrynacytryna0,17
Śmietan fix1 szt.0,99
Czekoladadwie kostki0,02
Wodado sprzątania, powiedzmy, że 1 cykl mycia zmywarki + tabletka0,54
Prądzmywarka 1 cykl, 20 pieczenia w piekarniku i 20 minut pracy robota kuchennego1

Łączny koszt zużytych składników, wody i prądu to 24,47 zł.

Gotowy tort ważył 1845 gramów, czyli 1 kilogram tortu kosztował 13,26 zł. Średnica tortu wynosiła 24 cm, wysokość 6,5 cm.

Koszty mogłyby być nieco wyższe, gdybym musiała dokupić powidła lub gotowe bezy. Miałam własne wyroby, więc wyszło kilka złotych taniej. Gdybym musiała wszystko kupić, tort kosztowałby około 30 zł, co dałoby 16,26 zł/kg.

tort kawałek

Ile pracy przy torcie?

Wiadomo, że tort idealny nie jest. Nie wygląda jak ten z folderów cukierniczych. Ja mam raczej przeciętne zdolności artystyczne, ale wydaje mi się, że wygląda całkiem nieźle. Smakuje obłędnie, co zapewne wyjdzie mi bokami;)

Nie czuję, żebym się przy nim napracowała. Nawet jeżeli wliczyłabym beziki, które przygotowałam dzień wcześniej. Czas pracy przy samym torcie wyniósł 116 minut nie licząc czasu pieczenia (20 min), czyli 2 godziny. Z bezami czas pracy to 2,5 godziny. Pracę wykonywałam w trzech turach po około 40 min. Wykonanie tego tortu nie było skomplikowane. Sporo czasu poszło na sprzątanie po całej zabawie. Ktoś, kto ma wprawę i nie kręcą mu się dzieciaczki poniżej 3 roku życia pod nogami, pewnie zrobiłby go szybciej.

Z doświadczenia wiem, że część prac można wykonać wcześniej, np. upiec wcześniej biszkopty (można zamrażać) czy wykonać lukrowe ozdoby.

Tort w cukierni

Jakoś mi nie po drodze ostatnio do cukierni. Nie orientuje się w cenach tortów. Znalazłam informacje na forum, ze w małej miejscowości, czyli jak u mnie, tort może kosztować około 30 zł/kg. Przeglądając cenniki cukierni w Internecie, natrafiłam na najniższą cenę 37 zł/kg, gdzie indziej ceny: 47 zł/kg, 67,90 zł/kg. Ktoś podaje cenę 60 zł za blachę kostki alpejskiej.

Zakładając cenę z małej miejscowości, np. 30 zł/kg, to mój tort mógłby kosztować w cukierni 55,35 zł. To ponad dwukrotnie więcej niż ten samodzielnie zrobiony.

Przy cenie 47 zł/kg, cały tort kosztowałby już 86,72 zł.

Przy 67,90 zł/kg – aż 125,28 zł!

Muszę przy okazji popytać w mojej miejscowości ile kosztowałby ten tort.

Wnioski

Moim zdaniem zrobienie pysznego i ładnego tortu nie jest mocno skomplikowane i każdy może sobie z tym poradzić. Gorzej z czasem, możesz go sporo potrzebować i to jedyny argument, który może przemawiać  za tym, żeby jednak kupić gotowy tort. Za słodziutki tort w cukierni możemy słono zapłacić. Robiąc własny oszczędzamy, a jak wiadomo, każda impreza nas trochę kosztuje. Jak na razie, nie zrezygnuje z pieczenia tortów na różne rodzinne okazje. Niedługo roczek mojej córeczki, więc będę piec kolejny. Póki co, sprawia mi to przyjemność. Próbuję wciąż nowych tortów i mam pewność, że będą smakować. Niektóre kupne ciasta są okropne!

Myślisz, że warto piec samemu, czy lepiej zaoszczędzić swój czas? 

tort biszkopty

tort kruszenie bezów

tort

tort

 

 

7 thoughts on “Tort. Zrobić czy kupić? Ile kosztuje i ile pracy wymaga?

  1. Ależ bardzo ładny tort i wcale nie uważam, aby odbiegał od tych z cukierni – wręcz przeciwnie, wygląda o wiele bardziej apetycznie. Czasami słodkości w cukierniach wyglądają jak plastikowa forma, aż się zastanawiam, czy oby na pewno da się je jeść. Zdarzało się także, że smakowały jak mydło… A tutaj mamy pysznie wyglądające ciacho, zrobione po domowemu i „od serca” – a takie najlepiej smakują 🙂 Pozdrawiam!

  2. Tutaj się nie zgodzę. Policzyłaś same składniki. Dolicz jeszcze pieniądze za czas spędzony nad torem, czas na zakup składników i mediów. Bardzo często zapominamy o takich drobnostkach, a one są ważną składową ceny tortu jeśli chcesz porównać do ceny tortu z cukierni.

    1. Tak masz rację, czas jest ważny dlatego napisałam ile czasu nad nim spędziłam i na sprzątanie. A to jak kto go policzy, to indywidualna sprawa. Jedni zarabiają 10 zł/na godzinę, inni 100 zł;) Nie przyszło mi do głowy, żeby doliczyć czas na zrobienie zakupów, ale myślę, że taki sam czas poświęcimy na wybór tortu w cukierni. Koszt wody i prądu jest zawarty w tabeli.

      1. Tak tego nie zauważyłam, ale wg. mnie i tak bardzo trudno porównać. Tyle ile zarabiamy jest zależne od naszych ambicji, jeśli ktoś chce 10 okey, ale chyba każdy chciałby zarabiać więcej i stara się do tego dążyć? Jest jeszcze dużo innych ukrytych kosztów wiec Twój tort, mimo że wygląda bardzo ładnie, nie jest tak tani jak piszesz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *